משפחת מוצרט
על מוצרט ואחותו המוכשרת
.
וולפגנג אמדאוס מוצרט נולד 27 ינואר 1756 היה הילד השביעי של ליאופולד מוצרט ורעייתו אנה מריה שנולדה בסנט גילאן ליד זלצבורג.
שני ילדים בלבד נותרו בחיים מתוך שבעת ילדיה. מאיה-אנה המוכרת בתור Nannerl , הגדולה ממנו ב-5 שנים, ואחיה הצעיר וולפגנג. שניהם הפגינו כישרון מוסיקלי יוצא דופן.
האב הזניח את עבודתו והקדיש את עצמו לפתוח החינוך המוסיקלי של ילדיו. ב 1762 ליאופולד יצא למסע הופעות עם ילדיו. האחות לא הייתה פחות מוכשרת מאחיה, אבל היות והטיפוח ותשומת הלב עברו אליו, היא נדחקה לשוליים למרות יכולותיה המוסיקליות.
כאן מוצרט הצעיר החל את נדודיו, אלו שהביאו אותו לארמונות מלכים, צבר תהילה במינכן ווינה ובקיץ 1763 הוא יצא למסע נרחב במערב אירופה והגיע אפילו עד לונדון.הוא הפך למלחין, והוכר בתור מלחין משמעותי באיטליה , באופרה של מילנו, קיבל מישרת ניצוח.
האם נפטרה בשעה שמוצרט היה בסיור בפריז, האחות לקחה את המוות קשה, כי הייתה קשורה הרבה יותר לאם מאשר לאב שנסע עם הבן. היא המשיכה לנהל את משק הבית במקום אימה ונתנה שעורי פסנתר.
המשפחה עברה דירה ליד כיכר מרקט בזלצבורג (Makartplatz 8), ומוצרט החל לכתוב סימפוניות קונצרטים לכינור פסנתר ועוד. הוא הסתכסך עם ה"מעסיק " שלו אציל מקומי והחל לעבוד כ"עצמאי".
באוגוסט 1782 מוצרט הצעיר נישא לקונסטס וובר, ללא ברכתו של אביו. הביקורת "חיסלה" אותה כבזבזנית, ראוותנית ומאוחר יותר כחסרת בושה לאחר מות בעלה. הוא המשיך לנדוד בדרכים עימה הוא נפטר בגיל 35 מחום גבוה.
אחותו לעומת זאת ניהלה חיי חברה מוסיקליים בבית בזלצבורג, כשרצתה להינשא , האב לא הסכים ל"שידוך" למרות תחנוניה, בכי ואפילו מחלה. והיא לא נישאה. לעומת זאת "סידרו " לה נישואים עם Johann Baptist Berchthold von Sonnenburg , אלמן פעמיים, בן 47 ואב ל 5 ילדים בסנט גילאן. והיא נכנעה ונישאה ב1784-עברה להתגורר בבית שבו אימה נולדה. היא הייתה אומללה, מטופלת במשק בית ו5 ילדים. ולא מצאה זמן אפילו לנגן בפסנתר. קצת אושר היה כאשר נולד בנה, לאופולד. אבל אביה, החליט שהוא יגדל את הנכד לקריירה מוזיקלית בניגוד לדעתה ודעת בעלה.
הוא לקח את הילד לזלצבורג. ב1787 האב נפטר, אחיה נפטר שנתיים אחריו ב1791-ואז היא חזרה לנגן. למזלה בעלה נפטר ב1801, מייד לאחר מותו היא עזבה את סנט גילאן וחזרה לזלצבורג לאחר 17 שנות היעדרות, לדירה אחרת.
עכשיו חופשית מכל מחויבויות משפחתיות היא יכלה לנהל את חייה. בנה לאופולד היה עימה לזמן קצר. ביתה ג'נט נפטרה בילדות. ננרל  החלה לתת שיעורי פסנתר. הקהל החל להכיר את אחותו של הגאון מחדש, והיא קיבלה אחריות לאתר חלק מיצירותיו המוקדמות וריכזה יצירות אחרות שלו. היא אפילו פגשה את בנו של אחיה לראשונה, אבל כל זה לא עזר היא התעוורה, ולא יכלה לנגן יותר על הפסנתר האהוב אליה. היא נפטרה ב 1829.