ההיסטוריה

אלפי שנים האזור היה בשליטה קלטית, שהתיישבו כאן במטרה למצוא מכרות ברזל. הקלטים הקדומים היו משבט ויניד (וזה מקור שמה).

הרומאים הגיעו בעקבותיהם, שנת 15 לספירה ו הרומאים הקימו כאן מחנה צבאי –וינדובונה- המיקום שלו הוא העיר הפנימית של וינה של היום.

עם נפילת האימפריה הגיעו ההונים, האוסטוויזגותיים, הלומברדים ועוד.
בשנת 600 חלקה המזרחי של אוסטריה נכבש על ידי סלבוס מהמדיארים מהמזרח ואחרים פוצלו בין שבטים שונים.
ב788 שרלמאן כבש את העיר והסביבה הקים מלוכה בעמק נהר הדנובה וקרא לה Ostmark אוסטומרק. במקביל כמובן שדאג להפצת הנצרות.
במותו, מהר מאד השטח החליף ידיים ועבר למורבינגים ולמאדריים (הונגריה).
ב955 אוטו הראשון הצליח לחסל את המדיאריים, החזיר את הנצרות לאזור המזרחי של האימפריה הרומית הקדושה וקרא לה אוסטריקי ומכאן השם אוסטריה.
ב975 אוטו הראשון העביר את השליטה בוינה לידי אחד האצילים שלו לאופולד הראשון לבית באבנברג. שושלת זו שמוצאה מבווריה שלטה כאן קרוב ל300 שנה. המשפחה הייתה בהחלט משמעותית בהיסטוריה האירופאית של אותן השנים. חלקים נרחבים של אוסטריה של ימינו היו בשליטתה.
1137 נבנו חומות העיר וינה ומתחילה גם בניית כנסיית סטפן הקדוש.
ב1156 המרכז השלטוני הועבר על ידי הדוכס לבית בנבנברג אל וינה עצמה הם בונים מרכז שלטוני חדש באזור כיכר אם הוף.
ב1246 מת פרדריך השני שהיה הדוכס האחרון למשפחה זו, הוא היה גאוותן לא קטן ולא הסכים להיות כפוף ל"קיסר רומא הקדושה" שלא היה לו שום קשר לרומא או קדושה, אלא היה בית האבסבורג. הוא נאלץ להלחם מול בית הבסבורג והפסיד את התחתונים, וגם מת.
במותו השטח עבר לידי בית האבסבורג- כלומר הוא הפסיד פעמיים, גם בגלל שלא רצה להיות כפיף לבית האבסבורג אז ב1273 הם השתלטו לגמרי על השטח שלו, וגם הוא היה די מת.
1365 נבנתה האוניברסיטה הראשונה בוינה.
1438 אלברכט החמישי נבחר להיות קיסר רומי הקדושה, סופו של הספור המלך פרדיננד הראשון לבית האבסבורג החליט כאקט שלטוני להעביר את מקום המושב של הדוכסות לוינה עצמה ב1553 כדי שכולם יראו שהוא השליט של האזור ולא יפנזטו להביא מישהו ממשפחת בנבנברג הישנה נושנה.
פרדיננד היה האח של הדוכס מקסמילאן הראשון, שכאשר הוא פרש הוא החליט לתת חצי מהממלכה שלו לבנו קרלוס (הולנד ספרד וכל מה שאי שם במערב אירופה) וחצי לאחיו פרדיננד הראשון(מזרח אירופה) כדי לטייב את השליטה של בית האבסבורג בממלכה הענקית.

1477 מקסמילאן הראשון התחתן עם מרי מבורגונדי וככה השתלט בית האבסבורג גם על ארצות השפלה.
פה יש לעשות הפסקה קצרה כי לא רק בית האבסבורג השתוקק לשלוט על העיר אלא גם האימפריה העותומנית (התורכים) שצרו על העיר כמה פעמים באותן שנים של המאה ה-16.
דוגמאות מלבבות לניסיונות אלו היו ב1529 כאשר סולימן המפואר הגיח מדרום וצר על וינה שסבלה מגיפות רעב ו... שרדה את המצור והתורכים נסוגו.


השנים הבאות היו בלאגן שלטוני עקב מלחמות הדת במידה רבה ב1618 החלה מלחמת שלושים השנה שסיבכה את כל מרכז אירופה במלחמה עד 1648. בתוך כל זאת הייתה מגיפת הדבר הנוראית ב1629 שגבתה כ 30.000.000 חללים, ועוד סיבוב חוזר של מגיפה ב1679.
כל קיסר אוסטרי נקט גישה שונה כלפי ההתקוממויות הדתיות החל מקבלת הרפורמציה וכלה בקונטרהרפורמציה וחוזר חלילה.
אחרי המגיפה וסיום מלחמת שלושים השנה... הידד התורכים שוב הגיעו לכאן ב1683 והמלך הפולני נקרא לעזרה ומציל את וינה מהעותומנים. גיבור נוסף היה הנסיך אויגן מסבוי, זה שארמון בלוודר בוינה שייך לו, שהציל את העיר מהתורכים בנצחון נוק אאוט.

לאחר חתימת שלום ווספטליה ב1648 אירופה כולה נרגעה ממלחמות הדת והחלה להתפתח כלכלית ותרבותית.
1700 נגמר שלטון האבסבורג בספרד, חשבונות חדשים –האוסטרים כורתים ברית עם האנגלים, והאימפריה האוסטרית הופכת לבעלת משמעות כמו אימפריה הבריטית.
המאה ה-18 מכונה "תור הזהב" של וינה- ואכן לא מעט מבנים והתפתחות תרבותית משויכים לתקופה זו. זוהי תקופתה של הקיסרית מריה-תרזה שעלתה לשלטון ב1740 ושלטה 40 שנה משמעותיות לעיר ולאוסטריה. וגם שנותיו של בנה גו'זף השני וכאשר לא היו מלחמות ומרידות אפשר להתפנות לבנייה מקושטת (בארוק ) ולמוסיקה.


בתחילת המאה ה-19 נפוליון כבש את וינה פעמיים ב1805 ו1809, אבל כבר ב1814 הוא נסוג והוחלט בקונגרס וינה על החזרת הסדר הישן של אירופה על כנו.
ב1830 מגיפת כולרה עושה שמות בעיר.
ב1848 החלה תקופה חדשה "אביב העמים" מהפכה בראשות המעמד הבינוני אבל עם מגמות בדלנות לאומית.(גרמנים, סלבים, הונגרים, איטלקים וכו). בווינה הייתה הפיכה בראשות מטרניך בווינה ההפיכה דוכאה בירי מתותחים. אפילו הונגריה התעקשה על בדלנות, ואכן הקיסר פרדיננד אפשר לה יותר דמוקרטיה.
הפרוסים ניסו את כוחם לנגוס ביס בפרוסה, והמלחמה בין פרוסיה לאוסטריה ב1866 הסתיימה בתבוסה אוסטרית.
1837 הוקמה מסילת הרכבת הראשונה בוינה שתרמה רבות להתפתחות הכלכלית, אבל לא היה ניתן לעצור את ההתפוררות של האימפריה ומכאן אוסטריה כממלכה התדרדרה ואיבדה כוחה,  הקיסר פרדיננד הראשון מוותר על הכיסא לטובת בנו לאחר הדיכוי של מרד אביב העמים בוינה, בנו פרנץ יוזף השני היה שליט משמעותי חלק משמעותי מהפריחה והבנייה של העיר שייכים לו ולתקופתו.


ב1857 החומות של העיר נהרסות ונסללת שדרה המקיפה את העיר, הרינג.
ב1914 נרצח הארכידוכס פרנץ פרדיננד, והמשבר הוביל לפריצת מלחמת העולם הראשונה, באותה תקופה אוכלוסיית העיר מונה כשני מיליון איש.
ב1916 נפטר הקיסר פרנץ יוזף, ושנתיים לאחר מכן גם הקיסר האחרון, קרל הראשון יוצא לגלות.
למעשה סופה של האימפריה האוסטרית במלחמת העולם הראשונה היא גם סוף ההתפתחות של וינה לאורך שנים רבות. בסוף המלחמה הוקמה הרפובליקה האוסטרית ווינה נקבעה בתור עיר הבירה. אותה תקופה הייתה מלווה מאבקים חברתיים ווינה נקראה "וינה האדומה" בשל כך.
ב1934 החל הפשיזם האוסטרי בניגוד לגישה הסוציאליסטית בשנים בין מלחמות עולם, 
ב1938 וינה ואוסטריה כולה סופחו לרייך הגרמני ותושבי העיר קידמו אותו (חלקם הגדול) בברכה ותחושת הקלה.
בסוף המלחמה וינה הופגזה על ידי בנות הברית וההרס היה רב. היא נכבשה על ידי הרוסים ב1945, חולקה במסגרת אזורי ההשפעה ורק ב1955 אוסטריה קיבלה עצמאות ווינה הפכה להיות בירתה.
ב1995 אוסטריה מצטרפת לאיחוד האירופאי.
ב2008 המפלגה הימנית זוכה בשליש מקולות הבוחרים.