היסטוריה של נורווגיה

מי היו הנורווגים הראשונים ומתי חיו שם? לא לגמרי ברור, אבל סביר להניח כי הגיעו ממרכז אירופה .

ההיסטוריה המפורסמת של המדינה החלה במאה ה-9, ותחילתה בכיבושי הויקינגים נמצאו לכך ממצאים ארכיאולוגיים  המעידים על תפוצת הויקינגים בצפון אירופה.

בשנת 872 היה קרב מכריע בתולדות נורווגיה בשעה שהמלך הרולד בהיר השיער, הביס בקרב Hafrsfjord (ליד Stavanger) את השבטים של צפון נורווגיה ואיחד את כולם לממלכה אחת בראשותו.

במהלך מאתיים השנה שלאחר מכן הנצרות התפשטה בנורווגיה , וב1060 הפכה לדת המדינה.

החל מ1200 התמוסס כוחה של הכנסייה לשלוט בכל המדינה , הופעתה של המגיפה השחורה ב1350 שהרגה כשליש מהתושבים , גרמה למצוקה ועוני רב מעבר לבעיות הרפואיות ואז הוקמה הממלכה המאוחדת הדנית-נורווגית,מהלך חכם של מלך דני אחד שחיתן את הבת שלו מרגריטה עם המלך הנורווגי . זו לא הייתה שותפות בין שווים ודנמרק למעשה שלטה באיחוד הנורווגי-דני. מלחמותיה של דנמרק עם שכנותיה עירבו גם את נורווגיה וזו עברה מיד ליד לעיתים קרובות אל השוודים.

המלכים הדנים, כריסטיאן הרביעי ואחרים השתמשו בנורווגיה וכלכלתה ורק לאחר מלחמות נפוליון ב1814 ,כאשר דנמרק הפסידה (הייתה מהצד של נפוליון) היא נאלצה למסור(שוב) את נורווגיה לידי השוודים.

אבל הפעם הנורווגים התקוממו, וברוח אותם הימים ,ובהתערבות האומות הוקמה נורווגיה עצמאית, תחילה הוקם פרלמנט כפוף לשוודיה, אבל ב1905 העם הנורווגי הצביע במשאל עם שהוא נגד האיחוד עם שוודיה ולכן המושל נעלם ונורווגיה הפכה למדינה כמו כל מדינה אחרת.

בנורווגיה היו שלש מפלגות מרכזיות- העובדים, הליברלים והנוצרים דמוקרטים, כולם נוסדו ב1880. בראשית המאה ה-20 היא נשלטה על ידי שתי הראשונות לסירוגין. במלחמת העולם הראשונה היא הייתה ניטרלית אבל במלחמת העולם השנייה היא נכבשה על ידי הגרמנים, הוקמה בה ממשלת בובות (קוויזלינג) ששמו הפך לתיאור נלווה למילה "בגידה" בשפה האנגלית, ועד התבוסה של הגרמנים ב1945 היא נותרה תחת כיבוש.אתרים רבים בנורווגיה מתעדים את הלחימה של המחתרת הנורווגית נגד הנאצים.
חברה באו"מ , חברה בנאט"ו משנת 1949 (תוך חשש מתמיד מהרוסים)

שנות ה-60 הביאו לפריחה עם גילוי הנפט בים הצפוני.

הממשל ברובו סוציאליסטי ,מנצל היטב את המשאבים למדיניות רווחה מהנאורות בעולם.

השמירה על העצמאות הביאה את נורווגיה להצביע בממשל עם ב1994 נגד הצטרפות לגוש האורו האירופאי.הצבעות חוזרות לא שינו את הגישה.