האבא והאימא של קרנבלי החורף באיטליה וגם ניוקי ותפוזים לקינוח.

אי אפשר לספור את כמות החגיגות והאירועים באיטליה - אבל מכולם חביבים עליי קרנבלי החורף.

כמובן שהמוביל הלאומי הוא קרנבל וונציה, אבל לא נעליב את האחרים, שמתרחשים גם הם סביב אותה תקופה. בתאריכים  קרובים וניתן לשלב אותם  לעיתים לטיול (מתיש) אחד, אם התאריכים רציפים (לא בכל שנה זה מסתדר נכון).

מתי זה קורה? אצלנו כשמזמינים ספה מחנות הרהיטים הם מבטיחים "עוד לפני פסח" או "אחרי החגים" וכולנו יודעים בדיוק לאיזה תאריך מדובר.

גם לפסטיבלי החורף יש תאריכים ברורים לגמרי, לדוגמה קרנבל וונציה תמיד יתחיל שבועיים לפני שמתרחש יום רביעי של הלאנט והסיום שלו ביום שלישי השמן (מארדי גרא) שהוא יום לפני יום רביעי של הלאנט.

ומיהו לאנט? - תקופת תענית וצום של 40 יום לפני חג הפסחא. החל משנות ה-60 קיבלו הנוצרים האדוקים הנחה מהאפיפיור דאז וימי הצום בפועל הצטמצמו לשלשה בלבד. שאר המנהגים נשארו. במהלך התענית אסור לאכול בשר כלל ולכן כדאי לחגוג ולאגור אנרגיות לפני התענית. מכאן גם מקור השם קארנה-בל - כאשר המילה קארנה בלטינית ועוד שפות היא פשוט בשר ואילו ובל - משמעותו פרידה. כלומר חגיגות הפרידה מהבשר.

אז מתי חג הפסחא? יום א' הראשון שלאחר ליל הסדר היהודי.

פשוט, לא?

האבא של הקרנבלים-הוא הקרנבל של ונציה  Venice Carnevale

עונת החגיגות מתחילה כשבועיים לפני שמתחיל האירוע עצמו. וונציה מתמלאת באירועים וחוגגים. ככל שהתאריכים מתקרבים כמות התחפושות והתלבושות בעיר גדלה. מה רואים בעת שוטטות ברחוב בעיתוי הקרנבל (חוץ מוונציה עצמה)? המוני אנשים!

מאיפה הכול התחיל? כבר במאה ה-11 יש תיעוד לזכויות התושבים בעיר ואחת מהזכויות היא לחגוג את הקרנבל. אבל מקורו הוא פגאני אלילי, בערך כמו פורים שלנו וחגים אחרים. כולם חגים של שמחתם של האנשים שקפאו בחורף מקור ודאגו שהאוכל המיובש לא יספיק, והשמש לא תזרח שוב. לא סתם חגיגות החורף הן חגיגות של פורקן חושים והשתכרות.

המסכות הגיעו לוונציה רק כ-300 שנה מאוחר יותר. יש כמה הסברים למסכות - החל מנשים מוסלמיות שהגיעו עם רעלות (כן, כבר אז) וכלה בהסברים רפואיים למניעת הידבקות במחלות. במאה ה-17-18 וונציה הייתה נגועה במחלות ומגיפות. כולם לבשו מסיכות וגם טבלו אותן בבושם למניעת ריח רע שנבע מהתעלות (מה שקורה לעיתים גם במאה ה-21 בעיקר בחמסין של קיץ). קיים אפילו איגוד מקצועי של "בוני המסכות" והוא קיים עד היום בדיוק בתנאים של גילדה של ימי הביניים. עם השנים המסכות והתחפושות שימשו למטרות אי זיהוי. בתור אדם לא מזוהה  לא כל כך חשוב אם אתה אציל או משרתת. קשרים של לילה אחד מתפתחים בקלות. מעניין לציין כי הכנסייה בהחלט העלימה עין מחגיגות אלו שהיו רחוקות שנות דור מתפיסתה הסגפנית.

ואז הגיע נפוליון - חיסל את דוכסות וונציה ואת החגיגות באותה נשימה .לקח כ-100 שנה עד שהעיר החזירה לעצמה את שמחת החיים ואת הקארנהבל.

דמויות מחופשות במלא הרצינות, כאלו שהזמינו תחפושת אצל איש המסכות המקומי חודשים רבים מראש, כאלו שרק קנו מסכה או כובע להרגיש חלק מהאווירה. אל תתביישו לבקש מהם לעצור ולצלם אותם, חלק מהחוויה. תוכלו לראות מופעי רחוב מליצנים ועד להטוטנים או מאפרים שישמחו לצבוע את פניכם בשלל ציורים ודמויות. דוכנים רבים לאורך התעלות והכיכרות ומוכרים ה כ ו  ל. כן - המחירים בהתאם.

כמה טיפים לאירוע -

עדיף להגיע באחד מסופי השבוע בהם יש יותר אירועים

להתארגן מבעוד מועד ללינה נכונה ומתאימה לצרכים (יותר או פחות מרכזית או רועשת).

מכונית - לא נחוצה כלל.

לקנות כרטיסים לאירועים הפרטיים - לא חובה להשתתף בהם, יש לא מעט אירועים לציבור הרחב. אבל אם רוצים להשתתף בנשף מסיכות - חובה לקנות את הכרטיסים בעוד מועד.

ביגוד - חם מאד, וגם מגפיים טובות כי תעלות וונציה נוטות לעלות על גדותיהן לעיתים.

תחפושות? בהתאם לרצון שלכם. יש מי שאומר שללא תחפושת לא מרגישים את האווירה, ויש מי שחושב (כמוני) שעדיף ללכת בלי ולהרגיש עם.

השיגו את לוח האירועים והתאימו את הטיול והשוטטות בעיר לאירועים - נורא מעצבן להגיע לכיכר כשכולם מתפזרים כבר.

העיתוי בשנים הבאות

2017 - Carnevale date - February 28

2018 - Carnevale date - February 13

2019 - Carnevale date - March 5

2020 - Carnevale date - February 25

וכמובן להיזהר מכייסים!

האימא של הקרנבלים

מצעד הבובות של ויארגיו Viareggio Carnivale Parade

מתקיים כל שנה בתאריכים משתנים לפני צום הלנט. יש כחמש תהלוכות. מתקיים בשעות אחרי הצהרים ומצעד לילה מואר ומסתיים בזיקוקים הקרנבל גדול מאד ומושך כמיליון צופים בשנה. הוא השני בחשיבותו באיטליה. אפיונו מצעד של בובות ענק - אבל באמת ענקיות, מעיסת נייר נוסעות על גבי עגלות. הדמויות בחלקן הן קריקטורות פוליטיות של מנהיגים ובחלקן דמויות פולקלור או סתם דרקון יורק אש.

המבנים המורכבים כאמור מעיסת הנייר יכולים להיות עצומים בגודלם, מעל גובה מבנה של 2 קומות אפילו. על חלק מהבמות יש מופעים, זמרים רקדנים ויש במות המכילות 50-60-70 רקדנים וזמרים - רק שתבינו את הגודל העצום של המופעים האלו.

מאיפה הכול התחיל: לפני כ-150 שנה כמה מהאזרחים הבורגנים של העיר לא ממש אהבו את המיסים הגבוהים שהוטלו עליהם. הובילו תהלוכת מחאה עם דמויות קומיות של המנהיגים המקומיים (סוג של חרצופים שלנו של פעם). מאז המנהג השתרש והמיצגים הפכו להיות עצומים. המיסים - אגב, לא השתנו.

כמה טיפים לאירוע -

השתדלו להישאר גם למופע הלילה-עדיף ללון בעיר

אין צורך ביותר מכמה שעות לטובת התהלוכות

יש מגרשי חניה אליהם מופנים כל מי שמגיע אל העיר-בתשלום.

ביגוד - חם מאד - עדיין צפון איטליה ועדיין חורף.

עדיין להיזהר מכייסים - צפוף מאד.

ואם רוצים גם לאכול משהו - אולי ניוקי, או תפוזים?

קרנבל וורונה- קרנבל הניוקי

מזה 470 שנה ורונה חוגגת ביום שישי האחרון שלפני צום לנט  (תמיד במקביל לקרנבל וונציה) את קרנבל ורונה - או בשמו הפופולארי יותר קרנבל הניוקי. 

מה קורה בעיר? תהלוכה של תחפושות מצעדים ותזמורות כלי נשיפה של רבעים שונים של העיר ובסיומה בכיכר סן זינו - מחלקים לכולם ניוקי עם חמאה וגבינה.

מאיפה הכול  התחיל?  בשנות ה-30 של המאה ה-16 (סביב 1530) העיר ורונה ספגה שרשרת של אסונות, הצפה  שיטפונות, מחלות, מגפה וכתוצאה מכל הצרות האלו - היה קשה לגדל חיטה וליצר קמח. כבר אז עבד החוק של היצע וביקוש ומחירי הקמח עלו פלאים. האופים לא הסכימו לקנות קמח במחירים המופרזים האלו ועשו ממש שביתת אפייה. בהעדר פיקוח על חוק המחירים העניים החלו לסבול ממש רעב. השלטון שלא היה ממש אכפתי לעניים הקים ועדה מקומית (כבר אז זו הייתה שיטה לקבור נושאים בעייתיים). לביש מזלה של הועדה אחד המשתתפים היה הרופא של רובע סן ז'נו - והוא הציע לעירייה לעשות מעשה של חסד ויחסי ציבור. לפני התחלת הצום לתת לתושבים לחם יין קמח ועוד כמה פרודוקטים חינם על חשבון העירייה. כך היה והתושבים העניים של הרובע הכי עני אז בורונה פשוט בישלו את הקמח לבצקיות קמח. עם השנים והגעתם של תפוחי האדמה מאמריקה - הבצק הפך להיות עיסה של תפוחי אדמה אבל הארוחה והחלוקה לכל הרעבים נותרה בעינה.

כמה טיפים לאירוע -

מתקיים רק ביום שישי אחד כל שנה-אין גמישות בתאריכים, פספסתם את העיתוי - פספסתם את האירוע

אין צורך ביותר מכמה שעות לטובת המצעד של הבובות, ואין צורך ללון בעיר

יש מגרשי חניה אליהם מופנים כל מי שמגיע אל העיר-חינם.

ביגוד - חם מאד-עדיין צפון איטליה

אוכל - לבוא על בטן ריקה. היא כבר תתמלא.

עדיין להיזהר מכייסים - אבל פחות צפוף

קרנבל התפוזים  Carnevale di Ivrea

מתקיים במהלך שלשה ימים-ראשון-שני ושלישי לקראת צום לנט. תאריכים משתנים כל שנה. האירוע של הסיום הוא הגדול מכולם. בסיומו של הקרנבל המשתתפים מברכים אחד את השני "נפגש ביום שלישי" והכוונה.. בשנה הבאה

קרנבל שהתחיל ב-1808 אחרי "ביקור" נפוליון, ומתוך מטרה אולי לחזק את התושבים המקומיים ורוח הקרב העקשנית שלהם. כיום הקרנבל מתקיים לפני לנט. הוא מורכב מ-9 קבוצות של "חיילים" על עגלות וציבור גדול ברחוב שרצוי שילבש מצנפת אדומה כי אחרת יזוהה עם האויב. החיילים משליכים תפוזים אל הציבור וזה מחזיר לחיילים.

במקביל הנערות וחברותיה של בת הטוחן מחלקים ממתקים, יש תהלוכות ,תזמורות כלי נשיפה ו... המון בלאגן וטינופת של פסולת תפוזים.

מאיפה הכול התחיל?

 במאה ה-12 בת הטוחן המקומית סירבה לתת את בתוליה לנציג השלטון (ככה היה מקובל "זכות הלילה הראשון"). באותה תקופה הדוכס היה אחד מנאמני הקיסר (הגרמני) פרדירך ברברוסה. לא רק שעלמה ויאולטה סירבה להתמסר לדוכס, היא גם קיפדה את ראשו ובכך הוצתה מהומה רבתי בעיירה. הרקע כמובן אינו רומנטי אלא עריצות ונצלנות השלטון, מיסוי גבוה וחוסר נכונות של תושבי העיירה לשלם.

חיילי הדוכס ניסו להשתלט על המרד והאזכור עד היום היא נסיעתם בכמה כרכרות חמושים בתפוזים והשלכת התפוזים אל הקהל או לפחות כל מי שלא לובש כובע אדום. הציבור העמל (להלן חובשי המצנפות האדומות) זורקים בחזרה את התפוזים אל החיילים שעל העגלות.

במאה ה-19 חיילי נפוליון שכבשו את העיר הפכו להיות ה"רעים" בסיפור.

האמת? ממש לא אכפת לנו אם החיילים הם של ברברוסה או של נפוליון, החכמה היא לא להיפגע מהתפוזים ולחשוב שעד לפני זמן קצר היו משליכים גם שעועית יבשה (כואב יותר!)

כמה טיפים לאירוע -

יש מגרשי חניה אליהם מופנים כל מי שמגיע אל העיר.

העצה היעילה ביותר להתחבא מהמטחים תחת הרשתות שנמתחו בין הבתים –זוהי השיטה היותר בטוחה, בוודאי אם מגיעים עם ילדים.

למי שמחפש את החוויה היותר אתגרית - אפשר להישאר ב"שדה הקרב" כל הקרב לדאוג לחבישת כובע אדום -  הוא מעיד שאתם מהפרולטריון.

תביאו בחשבון שמי שנמצא בשדה הקרב עלול להיפגע.

ביגוד - חם מאד - עדיין צפון איטליה ועדיין חורף.

עדיין להיזהר מכייסים - אבל פחות צפוף.

yonit@yonitour.co.il כל הזכויות שמורות ליונית